The Roil Byo Arts Awards are not meant to counter any awards or forms of recognition in Bulawayo or the country in general but are meant to complement the efforts that are already being made to recognize and honor artists from the Matabeleland region. The awards know no race or tribe as the awards base is a cosmopolitan City. The awards were curated to recognize good effort and talent amongst local artists.

The third edition of the Bulawayo Arts Awards is scheduled and KA Magazine congratulates all nominees.

Here is the 2019 nominees list

MUSIC AWARDS

1. OUTSTANDING GOSPEL ARTIST/ACT

Pastor Lindani

Knowledge Nkiwane

Tholakele Ndlovu/Moyo

Chelsea Mguni

2. OUTSTANDING KWAITO/HOUSE/GQOM
ARTIST/ACT

Mqondisi Sibanda a.k.a. Skaiva

Wisdom Moyo a.k.a Mawiza

Novuyo Seagirl Dube

3. OUTSTANDING TSHIBILIKA/RHUMBA
ARTIST/ACT

Mothusi Bashimane Ndlovu a.k.a.
Madlela Skhobokobo

Clement Magwaza

Ndux Junior

4. OUTSTANDING IMBUBE / ACCAPELLA
ACT

Indosakusa

Nobuntu

Great Stars

5. OUTSTANDING ALTERNATIVE
(MASKANDI/JAZZ) MUSIC ARTIST/ACT

Jeys Marabini

Hwabaraty

Zinjaziyamluma

Gazelimnyama

6. OUTSTANDING HIP HOP ARTIST/ACT

Muse

Asaph

Guluva 7

Calvin

Msizkay

K-Brizzy (Diablo)

7.
OUTSTANDING FEMALE ARTIST

Lorraine
Stot

Novuyo
Seagirl

Pastor
Lindani

8.
OUTSTANDING MALE ARTIST

Asaph

Zinjaziyamluma

Hwabaraty

Calvin

9. SONG OF
THE YEAR

Ebunandini
– Zinjaziyamluma

Bambelela –
Novuyo Seagirl

Banjalo
Abantu – Calvin

Bekezela –
Lorraine Stot

Ethandweni –
Mkhosi

10.OUTSTANDING
MUSIC PRODUCER

Percy
Mativenga

Nate
“Oktopus” Chipunza

Dumisani
Ramadu Moyo

Godwin
“Smallz” Ndlovu

11.OUTSTANDING
MUSIC VIDEO DIRECTOR

Vusa
Hlatshwayo a.k.a. Blaqs

Andy Cutta

Clayton
Chehore

Rasquesity

12.OUTSTANDING
CHORAL GROUP

Bulawayo
Choristers

Vocal Ex

Harvest
House HQ Choir

DANCE
AWARDS

13.OUTSTANDING
MALE DANCER

Newman
Takawira – IYASA

Ishmael
Muvingi – Umkhathi Theatre

Mphokuhle
Sibanda – Bolamba

14.OUTSTANDING
FEMALE DANCER

Lorin Sibanda
– Umkhathi Theatre

Lethokuhle
Ncube – IYASA

Lavona
Staal

15.OUTSTANDING
CONTEMPORARY DANCE ENSEMBLE

Iyasa

Super Geeks

Salt and
Light

16.OUTSTANDING
TRADITIONAL DANCE ENSEMBLE

Bolamba
Performing Arts

Umkhathi
Theatre Arts

Khaya Arts

THEATRE
AWARDS

17.OUTSTANDING
THEATRE PRODUCTION

The Hostel

Zandezi

Ukholo the
Musical

Rachel 19

18.OUTSTANDING
THEATRE ACTRESS

Charlene
Mangweni – Ukama

Charmaine
Mudau – Garden of Dreams

Lynette
Cheure – Rachel 19

Lady Tshawe
– Ukholo

19.OUTSTANDING
THEATRE ACTOR

Cedric
Msongelwa – Zandezi

Ronald
Sigeca – Zandezi

Admire
Sawunyama – Ukholo

20.OUTSTANDING
DIRECTOR

Thulani
Mbambo – The Hostel

Desire Moyo
– Rachel 19

Memory
Kumbota – Garden of Dreams

SCHOOLS
AWARDS

21.OUTSTANDING
ARTS EDUCATOR (HIGH SCHOOLS)

Nkosi
Mlibazi – Nketa High School

Bridget
Sayers – Gifford High School

Joubert
Ngwenya – Eveline High School

22.OUTSTANDING
SCHOOLS ARTS EFFORT (HIGH SCHOOLS)

Gifford
High School

Nketa High
School

Eveline
High School

23.OUTSTANDING
ACTOR (HIGH SCHOOLS)

Maxwell
Kapota – Gifford High School

Bruce
Gandiaru – Nketa High School

Sailas
Matsika – Gifford High School

24.OUTSTANDING
SCHOOLS EFFORT (PRIMARY SCHOOLS)

Greenfield
Primary School

Matshayiskhova
Primary School

Thembiso
Primary School

25.OUTSTANDING
ACTRESS (HIGH SCHOOLS) NO NOMINEES

VISUAL ARTS
AWARDS

26.OUTSTANDING
VISUAL ARTIST (3 DIMENSIONAL)

Metal
Monster by Frederico Ismail

Spice
Grinders by Audrey Khumalo

Ngibuhlungu
by Sikhulile P. Sibanda

27.OUTSTANDING
VISUAL ARTIST (2 DIMENSIONAL)

Inkululeko
by George Masarira

One Vision
of Harmony by Talent Kapadza

MEDIA
AWARDS

Mgcini
Nyoni

28.OUTSTANDING
ARTS PHOTOGRAPHER

Mhondiwa
Mhepo

Jaison
Makara

29.OUTSTANDING
ARTS JOURNALIST ACROSS BOARD

Sharon
Sibindi – Newsday

Bruce
Ndlovu – Sunday News

Larry
Kwirirai – Three Men on A Boat & ZIFM

30.OUTSTANDING
MAIN STREAM MEDIA HOUSE

Khulumani
FM

Sunday News

Skyz Metro
FM

31.OUTSTANDING
ONLINE MEDIA

Urban
Culture

Fokuz
Magazine

Chronicle
Online

FILM AND
TELEVISION AWARDS

32.OUTSTANDING
TV/FILM ACTRESS

Pride Mpofu
– The Letter

Mbo Mahocs
– Scandal

Sarah Mpofu
– The Letter

Sithandazile
Dube – Ezakomatshelela

33.
OUTSTANDING FILM/TV DIRECTOR

Thembelihle
Moyo – Ezakomatshelela

Daniel
Lasker – The Man

34.OUTSTANDING
FILM

The Man –
Daniel Lasker

Another
Wedding – Multimedia Box

OUTSTANDING
FILM/TV ACTOR

Calvin
Madula – Ezakomatshelela and Another Wedding

Prince
Lupahla – Ezakomatshelela

OUTSTANDING
TELEVISION PRODUCTION

Ezakomatshelela

SPOKEN WORD
AWARDS

37.OUTSTANDING
COMEDIAN

Chik Alijoy

Maforty

Q the Boss

38.OUTSTANDING
POET

Thandokuhle
Sibanda

Khana Moyo
The Mad Poet

Sondlane
Dube a.k.a. Sox the Poet

Desire Moyo

LITERARY
ARTS AWARDS

39.OUTSTANDING
NON-FICTION

Novuyo Rosa
Tshuma – House of Stones

The
Pangolin Club – Dabana Marotsi

Sue Nyathi
– The Gold Diggers

Muziwandile
Mahlangu – Deep from the Deep

FASHION
& LIFESTYLE AWARDS

40.OUTSTANDING
FEMALE MODEL

Tholakele
Dlamini

Natasha
Carol Gora

Anelisiwe
Ndebele

41.OUTSTANDING
MALE MODEL

Ben Chest

Shadel
Noble

Keith Siamloboka

42.OUTSTANDING
FASHION DESIGNER/HOUSE

Umakoti by
Nkazana

Empress
Primmy

Thobekile
Zondo

SPECIAL
AWARDS

43.OUTSTANDING
NEWCOMER ACROSS ALL GENRES

Mimi
Tarukwana

Lady EEF

Cedric
Msongelwa a.k.a. Khekhe

Ronald
Sgeca

Tebza

44.OUTSTANDING
AMBASSADOR – REST OF THE WORLD

Mokoomba

Insingizi

Makho
Ndlovu

45.OUTSTANDING
AMBASSADOR REPUBLIC OF SOUTH AFRICA

Bekezela
Nkomo

Mbo Mahocs

Zinjaziyamluma

46.OUTSTANDING
ARTS PERSONALITY FROM OUTSIDE OF BULAWAYO

Winky D

Jah Prayzer

Oskido

47.OUTSTANDING
COMMUNITY ENGAGEMENT

Rachel
Ncube

Thandokuhle
Sibanda

Bambelela
Arts Ensemble

Victory
Siyanqoba

48.OUTSANDING
RADIO DJ

Donna N –
Skyz Metro FM

Nombulelo
“Mntase” Masoka – Khulumain FM

Cde Phil –
Khulumani FM

DJ Khekhe

49.OUTSTANDING
CLUB DJ

DJ Engy –
Red Café

DJ Price
Eskhosini – BAC Q Movement

News Reporter